Zdravje otrok in primerno bivalno okolje

Vsi zaposleni skrbimo za varnost, dobro počutje in zdravje otrok in zaposlenih, kar je naša temeljna naloga. Za zdravje otrok in primerno bivalno okolje skrbimo:

  • z zdravo in uravnoteženo prehrano,
  • s svežim sadjem in zelenjavo,
  • s spodbujanjem pitja vode in nesladkanih čajev večkrat na dan,
  • z veliko gibanja otrok na svežem zraku,
  • z rednim vzdrževanjem higiene v prostorih in čistoče igrač,
  • z rednim prezračevanjem in preprečevanjem prepiha,
  • s počitkom otrok,
  • z navajanjem na pravilno in redno umivanje rok in pravilno higieno kašljanja,
  • s preprečevanjem širjenja nalezljivih bolezni,
  • z upoštevanjem navodil in priporočil strokovnih nadrejenih delavcev in strokovnih institucij (Ministrstvo za zdravje, NIJZ).

Pri organizaciji vsakodnevnega dela in bivanja v vrtcu upoštevamo določila Zakona o vrtcih, Pravilnika o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca.

Vsi zaposleni dosledno upoštevamo Pravilnik o varnosti otrok, Kodeks etičnega ravnanja v vrtcu, Načrt ukrepanja ob nujnih stanjih in nenadno nastalih bolezenskih znakih, Varnostni načrt v času pojava koronavirusa, Izvajanje higienskih ukrepov,

Varnostni načrt za zagotavljanje kontinuiranega dela v vrtcu Veržej v času pojava koronavirusa, Izvajanje higienskih ukrepov, Načrt čiščenja in nege otroka, Načrt prezračevanja v vrtcu ter ostale interne dokumente vrtca.

Zdravo okolje

Zdravo okolje v vrtcu predstavlja predpogoj za zdrav način življenja.
Zaposleni v vrtcu si prizadevamo omogočiti vsem otrokom, da v polni meri razvijejo svoje telesne, psihične in socialne potenciale. Vzgoja za zdravje je sestavni del življenja in dela v vrtcu. Vsebine so vpete v vzgojno delo, poudarjen je dejaven in izkustven pristop pri njihovem izvajanju. V vsakodnevnih dejavnostih spodbujamo zdrav stil življenja za vse: otroke, osebje, starše in obiskovalce vrtca.
Zdravo, varno in čisto bivalno okolje vrtca oblikujemo s pomočjo vzpostavljenega zdravstveno higienskega režima. Pri tem upoštevamo veljavne zakonske predpise s področja zdravstvenega varstva, navodila in priporočila strokovnih institucij ter dogovore, ki smo jih sprejeli v vrtcu.
Ob pojavu obolelih otrok za nalezljivo boleznijo, izvajamo v vrtcu poostrene ukrepe. K hitremu prepoznavanju in obvladovanju nalezljivih bolezni nam pripomorejo tudi strokovne zdravstvene institucije. Starše otrok dosledno obveščamo o pojavih bolezni in jim posredujemo navodila za ravnanje.
Zdravje otrok krepimo z rednim prezračevanjem prostorov, z veliko gibanja in aktivnostmi na igriščih ter v okolici vrtca ob različnih vremenskih pogojih.
Poudarek dajemo tudi zobozdravstveni preventivi.

 


Zdravje v vrtcu

PROGRAM ZDRAVJE V VRTCU

Program Zdravje v vrtcu poteka v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Letošnja rdeča nit projekta je bila »Krepim (oblikujem) sebe in svojo skupnost«.

Poudarek je bil na aktivnostih, ki so krepile otrokovo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter s tem vplivale na dobro počutje otrok. Otroci se bolj ali manj vsega šele učijo, odrasli pa z novimi izkušnjami lahko svoja prepričanja in navade tudi spremenimo. Na boljše.

Dovolite otrokom lastno izkustvo, vključenost, pristnost, iskrenost. Dovolite jim, da so edinstveni. Pokažite jim, da vam je mar, da jih slišite in vidite, pomagajte odkrivati njihovo življenjsko pot. Hkrati pa jim pokažite, da tudi sami vplivajo in oblikujejo svojo skupnost.

V okviru programa so bila organizirana tudi izobraževanje za strokovne delavce, ki so potekala preko spleta. Prezentacije jesenskega in spomladanskega izobraževanja si lahko ogledate na spodnjih povezavah:

Dostopnost